S cookies si náš web více vychutnáte
Aby vám šlo brouzdání na našich stránkách jako po másle, povolte prosím cookies. Některé z nich jsou nezbytné, o těch dalších se můžete rozhodnout sami v nastavení.
Vyhledat zájezdy
Kam jedete
Za čím jedete
Na kolik dní
Zvolené preference
Tag
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Zámek Chambord: Majestátní klenot na řece Loiře

3 minuty čtení
No items found.
Video

Na březích řeky Loiry ve Francii se majestátně tyčí zámek Chambord, impozantní symbol renesanční architektury a vrcholné ukázky panovnické extravagance. Tato fascinující stavba, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, uchvacuje návštěvníky svou monumentální velikostí, bohatou historií a spletitým labyrintem komnat, schodišť a věží.

Historie plná intrik a ambicí

Příběh Chambordu začíná v roce 1519, kdy francouzský král František I. po svém vítězství nad Milánem toužil po vybudování opulentního sídla, které by symbolizovalo jeho moc a vkus. Stavba započala na místě bývalého loveckého hradu a brzy se proměnila v ambiciózní projekt, do kterého se zapojili nejvýznamnější architekti a umělci té doby. Mezi nimi vynikal Leonardo da Vinci, jehož vliv je patrný na inovativních konceptech schodišť a komínů.

Stavba Chambordu se protáhla na více než 30 let a pohltila ohromné finanční i materiální prostředky. František I. sice v zámku trávil jen krátké úseky roku, ale jeho ambice zanechaly trvalý dopad na francouzskou historii a architekturu. Po jeho smrti sloužil Chambord jako sídlo pro další královské rody, včetně Ludvíka XIV., a stal se svědkem mnoha historických událostí.

Architektonická symfonie

Chambord uchvacuje svou monumentální fasádou, 440 komnatami, 80 schodišti a 365 komíny. Jeho rozlehlé ústřední schodiště, inspirované dřívějšími da Vinciho návrhy, se vine vzhůru ve dvojitých spirálách, které umožňují výstup a sestup bez setkání. Interiéry zámku jsou zdobeny bohatými freskami, gobelíny a ornamenty, svědčícími o vytříbeném vkusu renesanční epochy.

Zahrady a park jako rozšíření zámku

Kromě majestátního zámku se Chambord pyšní rozsáhlými zahradami a parkem, které se rozkládají na více než 5 400 hektarech. Tato úchvatná zelená oáza zahrnuje lesy, rybníky, kanály a květinové záhony, které dokreslují krásu zámku a nabízí prostor pro procházky, pikniky a relaxaci.

Tajemství a legendy

Chambord je opředen tajemstvím a legendami. Mnozí věří, že v jeho zdech se skrývá poklad, který František I. utajil před svými nepřáteli. Zámek je také spojován s legendou o Leonardovi da Vinci, který zde údajně trávil své poslední dny a pracoval na tajných projektech.

Zajímavosti

  • Chambord je největší zámek na Loiře a jeden z největších na světě.
  • Jeho průčelí má délku 128 metrů a výšku 56 metrů.
  • V zámku se nachází 80 schodišť, 365 komínů a 800 vyřezávaných hlavic sloupů.
  • Leonardo da Vinci se pravděpodobně podílel na návrhu ikonického dvojitého schodiště.
  • Chambord je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Zámecký park o rozloze 5440 hektarů je domovem divoké zvěře, včetně jelenů, daňků a divokých prasat.
  • V roce 1940 byl Chambord útočištěm pro francouzské umělecké poklady během druhé světové války.
  • Každoročně zámek navštíví více než 2 miliony turistů.

Chtěla jsem Vám poděkovat za skvělou organizaci školního zájezdu do Paříže. Vše proběhlo bezvadně. Paní průvodkyně byla velmi šikovná, pohotová, ochotná, příjemná. I páni řidiči odvedli výborně svou práci. Ještě jednou moc za všechno děkuji a budu se těšit na další spolupráci.

OA Ostrava
Školní zájezdy do Paříže

Přejít na seznam zájezdů

Paříž a zámky na Loiře

Školní zájezd na zámky na Loiře, Francie

Dvě perly Francie - Paříž a zámky na řece Loiře. Navštivte Chambord, Cheverney, Chenonceau nebo historické městečko Amboise a stejnojmenný zámek.

Vyhlídková jízda Paříží
Zámky Chambord, Cheverney, Chenonceau
Monmartre a Jardin des Plantes
Délka
5 dní / 2 noci
Ubytování
Hotel
Strava
Snídaně
od 7 500 Kč
za osobu