S cookies si náš web více vychutnáte
Aby vám šlo brouzdání na našich stránkách jako po másle, povolte prosím cookies. Některé z nich jsou nezbytné, o těch dalších se můžete rozhodnout sami v nastavení.
Vyhledat zájezdy
Kam jedete
Za čím jedete
Na kolik dní
Zvolené preference
Tag
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Big Ben: Symbol Londýna, věž, jež vládne všem

4 minuty čtení
No items found.
Video

Když se řekne Londýn, jednou z prvních věcí, která vás napadne, je jistě impozantní budova Big Benu. Tato ikona města, známá po celém světě, není jen obyčejnou hodinovou věží, Big Ben je živým srdcem londýnského historického centra, pulsujícím nástrojem, který návštěvnice i návštěvníky magicky, ba až magneticky po staletí přitahuje.

Přestože mnozí věří, že Big Ben je název pro celou hodinovou věž, ve skutečnosti se tímto jménem označuje pouze velký zvon, který zdobí její vnitřek. Celá konstrukce totiž nese název Elizabeth Tower, a je pojmenovaná na počest královny Alžběty II.. Jméno Big Ben se tak oficiálně používá pouze pro zvon, který váží neuvěřitelných 13,5 tuny.

Hodinová věž byla do dnešní podoby dokončena až v roce 1859, přečkala obě světové války, povodně a mnoho jiných významných neveselých i veselých událostí. V průběhu let se stala nedílnou součástí londýnského panoramatu a je oblíbeným místem setkávání pro místní obyvatelstvo i přespolní návštěvnice a návštěvníky.

Pro všechny, kdo se rozhodnou vydat se až do výšin, nabízí návštěva věže neopakovatelný pohled na metropoli. Z vrcholu je možné spatřit historické památky jako Buckinghamský palác, Tower Bridge či řeku Temži, jež z ptačí perspektivy působí jako životadárná tepna města.

Nad vstupem do věže visí tajemný nápis, který připomíná, že Big Ben je nejen měřičem času, ale i strážcem historie. Tento symbol se stal nedílnou součástí kulturního dědictví Londýna. Je také vyobrazen na plátně nespočtu filmů a fotografií.

Pro milovnice a milovníky techniky je jistě fascinující se dozvědět, že Big Ben není ledajaký obří kovový zvon. Jeho mechanismus lze pokládat za mistrovské dílo hodinářského umění, jemuž dominuje obrovská váha, zvaná "Váha královny". Tato váha je poháněna nesmírně složitým mechanismem, zajišťujícím přesný chod hodin.

Po setmění Big Ben podkresluje pohádkovou kulisu města, kdy jak pomyslný strážník září jeho hodinový ciferník nad nočním Londýnem. A právě to je to kouzlo okamžiku, genius loci, kdy si mnozí uvědomí, jak moc tento symbol ovlivňuje atmosféru celého města.

Zajímavosti:

  • Váha královny: Mechanismus hodin je poháněn obrovskou váhou nazývanou "Váha královny". Ta váží přes tři tuny a zajišťuje přesný chod hodin.
  • První zvon: Původní zvon byl zničen požárem v roce 1834. Současný Big Ben byl odlit a instalován v roce 1859.
  • Zvonění pro památku: Big Ben zůstává mlčenlivý při úmrtí členů královské rodiny. Jeho zvonění je v těchto okamžicích vynecháno z úcty k zesnulým.
  • Chvění hodinové věže: V důsledku drastického poklesu úrovně podzemní vody v Londýně se věž začíná naklánět. Odhaduje se, že naklonění toho času činí přibližně 0,26 stupně.
  • Přesný čas: Big Ben je znám svou přesností, ačkoliv se jedná o všeobecně přehlížený fakt. Věžové hodiny jsou synchronizovány s královským observatoriem v Greenwichi.
  • Symbol Londýna ve filmu: Big Ben se stal ikonickou kulturní symbolikou ve filmech a seriálech, jako například v kultovním "Sherlockovi" nebo původních "Krotitelích duchů".
  • Hmotnost zvonu: Big Ben není jen obyčejný zvon. Jeho hmotnost činí 13,5 tun, což samo o sobě představuje technický zázrak.

Chtěla bych vám moc poděkovat za skvěle zorganizovaný zájezd do Londýna. Slečna průvodkyně měla výborný přehled, široké znalosti a vše bylo detailně naplánované. Autobus byl pohodlný. Velký dík patří také vám za skvělou organizaci a rychlé reakce!

Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín
Školní zájezdy do Londýna

Přejít na seznam zájezdů

To nejlepší z Anglie

Školní zájezd do Anglie

Poznejte s námi nejznámější trojici míst Anglie: fascinující Londýn a jeho nezapomenutelné památky, monumentální a tajemný Stonehenge a univerzitní město Oxford.

Westminster
Tajemný Stonehenge a Oxford
Tower Bridge i London Eye
Délka
5 dní / 2 noci
Ubytování
Hotel / místní rodiny
Strava
Snídaně / plná penze
od 9 800 Kč
za osobu