S cookies si náš web více vychutnáte
Aby vám šlo brouzdání na našich stránkách jako po másle, povolte prosím cookies. Některé z nich jsou nezbytné, o těch dalších se můžete rozhodnout sami v nastavení.
Vyhledat zájezdy
Kam jedete
Za čím jedete
Na kolik dní
Zvolené preference
Tag
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Downing Street 10: Tajemství nejznámější adresy světa

3 minuty čtení
No items found.
Video

Downing Street 10 je nejen ikonickou adresou, ale i centrem politické moci ve Spojeném království. Nachází se v londýnském Westminsterském obvodu a slouží jako oficiální rezidence britského premiéra již od začátku 18. století. Historie této adrese je plná politických intrik, významných událostí a osobností, které ovlivnily britskou politiku.

Samotná ulice Downing Street byla pojmenována po svém zakladateli, Siru George Downingovi, který nechal postavit první domy v této ulici v roce 1683. Jeho ambice byly původně komerční, ale později se ulice stala rezidenční. Postupem času se Downing Street stala centrem politického dění, a to zejména poté, co byl jeden z domů zakoupen a přebudován na oficiální rezidenci britských premiérů.

Prvním premiérem, který si užil pohodlí Downing Street 10, byl Sir Robert Walpole v roce 1735. Od té doby se stal dům symbolem moci a autority britského premiéra. Během let prošel několika renovacemi a úpravami, ale jeho historický význam zůstal neotřesen.

Jedním z nejznámějších obyvatel Downing Street 10 byla britská premiérka Margaret Thatcherová, která zde žila během svého funkčního období v letech 1979 až 1990. Její politická odvaha a kontroverzní rozhodnutí zanechaly trvalý otisk nejen na Británii, ale i na dějinách Downing Street.

Dalším významným obyvatelem byl Winston Churchill, který byl premiérem během dvou klíčových období v britských dějinách - během druhé světové války a později v 50. letech. Jeho projevy z balkonu Downing Street 10 jsou zaznamenány jako ikonické momenty britských dějin.

V nedávné době byla Downing Street 10 domovem pro premiéra Borise Johnsona, který vedl zemi od července 2019. Jeho vedení během turbulentních událostí, zejména během pandemie covidu-19, bylo sledováno celým světem.

Architektonický styl domu odráží historický charakter londýnského West Endu, ačkoliv samotný dům prošel několika přestavbami a modernizacemi. Mnoho oficiálních setkání, tiskových konferencí a rozhovorů probíhá před vstupem do Downing Street 10, což zdůrazňuje jeho roli jako centra britské politiky.

Celkově lze říci, že Downing Street 10 je místem, kde se historie prolíná s politikou. Od svých počátků v 17. století až po současnost zůstává tato adresa symbolem politické autority a je stálým svědkem událostí, které formují britský národ.

Zajímavosti:

  • Výjimečná adresa: Downing Street 10 je nejen úřadem britského premiéra, ale také jeho oficiálním bydlištěm, což jej činí jedním z nejvýznamnějších domů (nejen) ve Spojeném království, ale na celém světě.
  • Rekapitulace uplynuvších tří dekád: Rishi Sunak, Liz Truss, Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Gordon Brown, Tony Blair a John Major, toť následovníci Železné lady, Margaret Thatcher, jež držela otěže mezi lety 1979 až 1990.
  • Černé dveře: Symbol politické moci, tzv. "Černé dveře č. 10", byly zřejmě natřeny na černo, aby skryly stopy znečištění z doby Viktoriánské éry.
  • Příběh vášně a racionality: Architektura Downing Street 10 kombinuje elegantní georgiánský styl s moderními prvky, odrážející společenskou a politickou evoluci.
  • Nevšední pohled do všednosti: Z oken Downing Street 10 lze spatřit nejen politický život, ale i hektický pulz londýnského života.
  • Stálé stanoviště novinářek a novinářů: Veřejnost může sledovat politický život přímo před bránou, kde novinářská obec neustále čeká na nejnovější zprávy.

Chtěla bych vám moc poděkovat za skvěle zorganizovaný zájezd do Londýna. Slečna průvodkyně měla výborný přehled, široké znalosti a vše bylo detailně naplánované. Autobus byl pohodlný. Velký dík patří také vám za skvělou organizaci a rychlé reakce!

Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín
Školní zájezdy do Londýna

Přejít na seznam zájezdů

To nejlepší z Anglie

Školní zájezd do Anglie - Londýn, Stonehenge, Oxford

Poznejte s námi nejznámější trojici míst Anglie: fascinující Londýn a jeho nezapomenutelné památky, monumentální Stonehenge a univerzitní město Oxford.

Univerzitní město Oxford
Tajemný Stonehenge
Dva dny v Londýně s propracovaným programem
Délka
5 dní / 2 noci
Ubytování
Hotel / místní rodiny
Strava
Snídaně / plná penze
od 9 800 Kč
za osobu