S cookies si náš web více vychutnáte
Aby vám šlo brouzdání na našich stránkách jako po másle, povolte prosím cookies. Některé z nich jsou nezbytné, o těch dalších se můžete rozhodnout sami v nastavení.
Vyhledat zájezdy
Kam jedete
Za čím jedete
Na kolik dní
Zvolené preference
Tag
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Radnice City Hall: Příběh londýnské radnice, aneb od kontroverze k ikoně

3 minuty čtení
No items found.
Video

Na břehu Temže v Southwarku, nedaleko Tower Bridge, se tyčí ikonická budova City Hall, oficiálně Greater London Authority Building. Tato futuristická stavba s oválným půdorysem, přezdívaná "vajíčko", slouží jako sídlo Greater London Authority (GLA), správního orgánu Velkého Londýna. Její historie, architektura, kontroverze a slavní primátoři z ní dělají jedno z nejzajímavějších míst v Londýně.

Příběh City Hall sahá do roku 1998, kdy byla GLA založena. V té době sídlila v historické budově County Hall na břehu Temže, která se však ukázala jako nevyhovující. V roce 1999 byl vyhlášen architektonický konkurs na novou budovu a v roce 2000 byl vybrán návrh Normana Fostera, slavného britského architekta. Stavba City Hall probíhala v letech 2000 až 2002 a celkové náklady se vyšplhaly na 212 milionů liber.

City Hall je unikátní ukázkou moderní architektury. Oválný půdorys a skleněná fasáda s 12 000 panely dodávají budově futuristický vzhled. Díky promyšlenému designu je budova energeticky šetrná a využívá řadu ekologických technologií, jako je sběr dešťové vody a solární panely. Celková výška budovy je 101 metrů, čímž se stává nejvyšší stavbou v Southwarku.

Interiér City Hall je moderní a funkční. Nachází se zde kanceláře GLA, zasedací místnosti, knihovna a restaurace. Nechybí ani vyhlídková plošina v nejvyšším patře, která nabízí panoramatický výhled na Londýn. Budova je přístupná veřejnosti a je možné se zúčastnit prohlídky s průvodcem.

Slavní primátoři

  • Ken Livingstone (2000-2008): První primátor Londýna, z Labour Party, známý pro zavedení poplatku za dopravu a investice do infrastruktury.
  • Boris Johnson (2008-2016): Konzervativní politik, pozdější premiér Velké Británie, proslulý svým charismatem a kontroverzními výroky.
  • Sadiq Khan (2016-současnost): První muslimský primátor Londýna, z Labour Party, zaměřuje se na boj proti nerovnosti a podporu multikulturalismu.

Kontroverze

City Hall se od svého otevření v roce 2002 stala předmětem kontroverzí. Kritici poukazují na vysoké náklady na stavbu a údržbu, nepraktický tvar budovy a energetickou náročnost. Objevily se i problémy s únikem vody a s regulací teploty v interiéru.

Zajímavosti

  • City Hall je nejvyšší budovou v Southwarku.
  • Fasáda budovy je tvořena 12 000 skleněnými panely.
  • V nejvyšším patře se nachází vyhlídková plošina s panoramatickým výhledem na Londýn.
  • City Hall je přístupná veřejnosti a je možné se zúčastnit prohlídky s průvodcem.
  • Budova se objevila v řadě filmů a seriálů, například v "Sherlockovi" a "Skyfall".

Chtěla bych vám moc poděkovat za skvěle zorganizovaný zájezd do Londýna. Slečna průvodkyně měla výborný přehled, široké znalosti a vše bylo detailně naplánované. Autobus byl pohodlný. Velký dík patří také vám za skvělou organizaci a rychlé reakce!

Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín
Školní zájezdy do Londýna

Přejít na seznam zájezdů

To nejlepší z Anglie

Školní zájezd do Anglie - Londýn, Stonehenge, Oxford

Poznejte s námi nejznámější trojici míst Anglie: fascinující Londýn a jeho nezapomenutelné památky, monumentální Stonehenge a univerzitní město Oxford.

Univerzitní město Oxford
Tajemný Stonehenge
Dva dny v Londýně s propracovaným programem
Délka
5 dní / 2 noci
Ubytování
Hotel / místní rodiny
Strava
Snídaně / plná penze
od 9 800 Kč
za osobu