S cookies si náš web více vychutnáte
Aby vám šlo brouzdání na našich stránkách jako po másle, povolte prosím cookies. Některé z nich jsou nezbytné, o těch dalších se můžete rozhodnout sami v nastavení.
Vyhledat zájezdy
Kam jedete
Za čím jedete
Na kolik dní
Zvolené preference
Tag
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

St. James's Park: Rozmanitá zeleň v srdci Londýna

2 minuty čtení
No items found.
Video

St. James's Park je jeden z nejstarších královských parků v Londýně a zároveň jeden z osmi královských parků, které obklopují Buckinghamský palác. Park se nachází v centru Londýna a tvoří malebnou zelenou oázu uprostřed městského shonu. Jeho historie a bohatá biodiverzita přitahují návštěvníky z celého světa.

St. James's Park byl původně mysliveckým revírem pro královskou rodinu. První zmínky o parku pocházejí z 13. století, ale většina jeho dnešní podoby vznikla až v 17. století, za vlády krále Jakuba II. a následně krále Charlese II.. Architekt André Le Nôtre, známý svým dílem ve Versailles, byl pověřen přestavbou parku, čímž se z něj stala elegantní a rozsáhlá zahrada.

Park má charakteristický tvar a je obklopen vodními plochami, které jsou domovem pro mnoho druhů ptáků a ryb. Jeho centrální část je zdobena jezírkem s fontánou, zvanou Blue Bridge, a je lemována širokými alejemi a krásně upravenými trávníky. Ve středu parku se nachází ostrov Duck Island, kde se můžete setkat s divokými kachnami a labutěmi.

St. James's Park je známý svou rozmanitou flórou. Na východní straně najdete kvetoucí květinové záhony s rozsáhlou kolekcí barevných rostlin. V různých částech parku můžete obdivovat různé druhy stromů, keřů a trvalek, včetně vzácných druhů, které byly do parku přivezeny během jeho dlouhé historie.

Park je rájem i pro milovníky ptáků. Mezi nejznámější obyvatele patří labutě, kachny, husy a pelikáni. Pelikáni byli do parku přivezeni jako dárek od ruského velvyslance v roce 1664 a jsou jedním z nejcharakterističtějších prvků parku. Návštěvníci mohou pozorovat krmení pelikánů denně kolem 14.30.

Park nabízí také mnoho možností pro rekreaci. Návštěvníci si mohou vychutnat klidnou procházku podél jezírka, posedět na lavičkách s výhledem na Buckingham Palace nebo si odpočinout na rozlehlých trávnících. Každý rok se zde také konají různé kulturní a společenské události, které přitahují lidi z celého města.

St. James's Park je tedy nejen krásným přírodním prostorem, ale i místem s bohatou historií, kde návštěvníci mohou objevovat rozmanitost rostlin a zvířat, relaxovat a odpočívat od rušného života londýnského centra.

Zajímavosti:

  • Labutí krása nesmírná: Jezera parku jsou romantickým domovem sněhově bílých labutí. Právě tito přenádherní ptáci, plující po hladině jezera, jsou pak všeobjímajícím symbolem klidu, oddanosti, úcty a pokory.
  • Modrý most: Nejvýjimečnější z výjimečných. Modrý most, velice fotogenický, přesto umě skrytý v parku, nabízí kouzelné výhledy, mj. na Buckinghamský palác či London Eye. Snadno se dovtípit, že právě tato malebná křižovatka je ideálním místem pro láskyplnou procházku a pořízení památeční fotografie.
  • Pelikáni s českou občankou: Na jednom z rybníků se nachází ostrov, a ten je... plný pelikánů! A co víc, tento příběh má i výraznou českou stopu, neb pelikání byli darováni Britkám a Britům českým králem v roce 1664. Jejich exotická přítomnost přidává parku další slušivý korálek na náhrdelník jedinečnosti.
  • Biodiverzita je základem přežití: St. James's Park aktivně podporuje toliko důležitou biodiverzitu. Při procházce jistě brzy objevíte hmyzí domečky, ba celá sídliště, včelí domov v parku je pak součástí iniciativy na zachování včelí populace na naší planetě. Ostatně bez včel by lidstvo podle mnohých vědkyň a vědců dlouhodobě nepřežilo.
  • Nomen omen: Kavárny v parku, včetně té nejznámější, pojmenované nepříliš originálně St. James's Café, nabízejí ideální místo pro odpočinek. Zde si můžete vychutnat tradiční černý čaj či šálek kávy s přenádherným výhledem na jezero.

Chtěla bych vám moc poděkovat za skvěle zorganizovaný zájezd do Londýna. Slečna průvodkyně měla výborný přehled, široké znalosti a vše bylo detailně naplánované. Autobus byl pohodlný. Velký dík patří také vám za skvělou organizaci a rychlé reakce!

Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín
Školní zájezdy do Londýna

Přejít na seznam zájezdů

To nejlepší z Anglie

Školní zájezd do Anglie - Londýn, Stonehenge, Oxford

Poznejte s námi nejznámější trojici míst Anglie: fascinující Londýn a jeho nezapomenutelné památky, monumentální Stonehenge a univerzitní město Oxford.

Univerzitní město Oxford
Tajemný Stonehenge
Dva dny v Londýně s propracovaným programem
Délka
5 dní / 2 noci
Ubytování
Hotel / místní rodiny
Strava
Snídaně / plná penze
od 9 800 Kč
za osobu