S cookies si náš web více vychutnáte
Aby vám šlo brouzdání na našich stránkách jako po másle, povolte prosím cookies. Některé z nich jsou nezbytné, o těch dalších se můžete rozhodnout sami v nastavení.
Vyhledat zájezdy
Kam jedete
Za čím jedete
Na kolik dní
Zvolené preference
Tag
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Westminsterský most: Chladná ocel v zeleném hávu

5 minut čtení
No items found.
Video

Most Westminster (Westminster Bridge) je ikonickým mostem přes řeku Temži v Londýně, spojující oblasti Westminster na jižním břehu a Lambeth na břehu severním. Silueta mostu hned vyvstane v mysli každého, kdo si představí Londýn. Zkuste zavřít oči a vyprojektovat si jej. Tento elegantní most je nezpochybnitelným symbolem britské metropole. Své kouzlo odhaluje v každém okamžiku dne i noci, ať už je osvětlený slunečními paprsky nebo zářícími nočními světly.

Otevřen byl v roce 1862 jako jeden z vůbec nejstarších mostů v Londýně. Jeho výstavba byla technickým triumfem té doby, kombinujícím ocelový skelet s kamennými oblouky. Architekt Charles Barry, který navrhl i blízké Houses of Parliament, přidal ocelovému obloukovému mostu charakteristickou siluetu, která se záhy stala nedílnou součástí panoramatu města.

Tato fenomenální stavba ale není pouze tichým svědkem dějin, také se velmi často stává inspirací pro filmy, literaturu a umění. Majestátnost mostu posloužila jako dramatická kulisa ve filmech "O 28 dní později", "Harry Potter" nebo seriálů "Sherlock" či "Doctor Who". Most byl také ztvárněn v poezii Williama Wordswortha, který v jeho blízkosti nacházel inspiraci pro své básně. Také Rudyard Kipling, nositel Nobelovy ceny za literaturu, vytvořil vynikající básnické dílo "The River's Tale" (Příběh řeky) inspirované pohledem z Westminster Bridge.

V neposlední řadě si jej zamilovali i všichni fanoušci medvídka Paddingtona, protože právě Westminsterský most je první londýnskou stavbou, kterou tato oblíbená postava ve městě spatří.

V posledních letech procházel most několika rekonstrukcemi, aby se přizpůsobil narůstajícímu dopravnímu pohybu a moderním bezpečnostním standardům. V současné době most slouží nejen jako promenáda s úchvatným výhledem na Londýn, ale i jako důležitý přepravní prostředek pro pěší, cyklisty a vozidla všeho druhu.

Pro milovnice a milovníky cestování je Westminsterský most místem se zvláštním významem. Během dne nabízí krásné výhledy na Houses of Parliament s ikonickým Big Benem, ale také krásný pohled na South Bank, kde se nachází Tate Modern, Shakespeare's Globe Theatre a další kulturní zařízení. Centrum Londýna je z mostu jako na dlani. Ovšem teprve večer, kdy se město odebere k nočnímu odpočinku, se most proměňuje ve správné romantické místo, za přispění působivého osvětlení Temže a okolních památek.

Zajímavosti:

  • Příběh řeky: Rudyard Kipling napsal báseň s názvem "The River's Tale" (Příběh řeky), která byla poprvé publikována v roce 1893 v Kiplingově sbírce "Many Inventions." Báseň popisuje řeku, která vypráví svůj příběh od pramenů v horách, přes údolí až po ústí do moře. Kipling využívá personifikace, kdy řeka sama vypráví o svém putování. Báseň reflektuje Kiplingovu fascinaci exotikou, dobrodružstvím a spojením přírodních jevů s lidskými osudy. Během své cesty přes krajiny a města se řeka setkává s různými příběhy, dobrodružstvími a životy lidí, kteří žijí na jejím břehu. Kipling využívá tohoto příběhu jako metafory pro lidský život, jehož průběh je podobný toku řeky – plný různých zvratů, překážek a dobrodružství. Ústředním motivem je právě Westminsterský most. Báseň zdůrazňuje nevyhnutelný průběh času a změny, ale také ukazuje, že příroda, stejně jako lidské osudy, má svůj vlastní rytmus a řád. Kipling dokázal propojit krásu přírodního světa s lidskou existencí a pozoruhodně ztvárnil sílu a vliv řeky na podobu krajiny a osudy lidí, kteří s ní sdílejí její cestu.

Chtěla bych vám moc poděkovat za skvěle zorganizovaný zájezd do Londýna. Slečna průvodkyně měla výborný přehled, široké znalosti a vše bylo detailně naplánované. Autobus byl pohodlný. Velký dík patří také vám za skvělou organizaci a rychlé reakce!

Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín
Školní zájezdy do Londýna

Přejít na seznam zájezdů

To nejlepší z Anglie

Školní zájezd do Anglie - Londýn, Stonehenge, Oxford

Poznejte s námi nejznámější trojici míst Anglie: fascinující Londýn a jeho nezapomenutelné památky, monumentální Stonehenge a univerzitní město Oxford.

Univerzitní město Oxford
Tajemný Stonehenge
Dva dny v Londýně s propracovaným programem
Délka
5 dní / 2 noci
Ubytování
Hotel / místní rodiny
Strava
Snídaně / plná penze
od 9 800 Kč
za osobu